The place where you can find inspirations


Sposoby łączenia tkanin w różnych dziedzinach przemysłu

07/03/2019 1:52 pm jslowik


Sposoby łączenia tkanin w różnych dziedzinach przemysłu

Szeroki zakres wykorzystywania tkanin o odmiennych właściwościach sprawił, że pojawiło się większe zapotrzebowanie na elementy, które je ze sobą połączą. Dotyczy to zarówno branży tapicerskiej, jak i odzieżowej, gdzie często występują materiały wymagające możliwości zmiany ich położenia w dowolnym momencie. W tym celu wyprodukowane zostały taśmy rzep występujące na rynku w różnej postaci oraz wymiarach. Każdy producent pasmanterii na pewno posiada je w swoim asortymencie oferując zarówno sprzedaż detaliczną, jak i hurtową.

Rodzaje rzepów i ich powszechne zastosowanie

Rzepy przede wszystkim znajdują zastosowanie w przemyśle odzieżowym, gdzie służą jako trwałe zapięcie ubrań wierzchnich oraz obuwia. Zapewniają stabilne mocowanie dwóch materiałów, które aby zadbać o szczelność i komfort użytkowania zostają wszyte lub przyklejone do obu złączanych elementów. Rzepy pasmanteryjne występują w postaci haczyka, pętelki ale również w zwojach liczących 25 metrów. Często producent gumy odzieżowej oferuje również przygotowanie rzepów na dokładny wymiar wycinając konkretny kształt. Zupełnie odmiennie wygląda przemysł meblarski, gdzie rzepy tapicerskie zazwyczaj pojawiają się w formie okrągłych krążków łączących ze sobą dwie powierzchnie. Stosowane są do montażu w poduszkach na rozkładanych sofach, ale także do mocowania okładzin, czy innego typu tapicerek.

Niestandardowe wykorzystanie taśm rzep

Zarówno taśmy, jak i inne elementy rzepowe znajdują zastosowanie nie tylko w domu, czy przy odzieży wierzchniej. Stanowią także sposób łączenia w wielu innych dziedzinach jak motoryzacja, medycyna, a nawet elektryka. Wystarczy dobrać typ taśmy i mocowania jej do materiału, aby uzyskać trwałe zespolenie. Za pomocą taśm rzep można zarówno uporządkować kable od komputera, czy innych urządzeń, zawiesić na ścianie obraz, a także doczepić końcówkę szlifującą do maszyny w warsztacie. Nie są to wszystkie możliwości wykorzystania rzepów, jednak na pewno najpopularniejsze i najczęściej wybierane.

Taśma rzep dzięki swoim właściwościom, wielu odmianom oraz możliwości dopasowania do wielu elementów pod względem wyglądu znalazła już zastosowanie w niemal każdej dziedzinie przemysłu. Stała się także niezbędnym wyposażeniem każdego domu, gdzie zachowanie porządku oraz minimalizacja kosztów zakupu innych zabezpieczeń jest niezwykle istotna. Pozwala na wielokrotne wykorzystywanie czy zmianę obwodu bez utraty trwałości połączeń. Należy jednak pamiętać, że rzep zawsze musi zostać odpowiednio dopasowany do roli, jaką ma spełniać nie tylko pod względem kształtu, ale również sposobu mocowania.